„Abychom získali správnou představu o své důležitosti, měl by každý mít psa, který ho bude zbožňovat,

a kočku („basenžíka“), která ho bude ignorovat.“


Doufám, že mi pisatel tohoto citátu odpustí malou troufalost nahrazením slova kočka slovem – basenžík, jelikož konec výše uvedené věty zcela odpovídá a plně vystihuje tohoto pejska se směšně zatočeným ocáskem.

Jsme malá chovatelská stanice Eh-Tú se zaměřením na chov plemene basenji. Bydlíme v podhůří Beskyd v malé obci Milíkov, okres Frýdek Místek. Od roku 2003 je našim právoplatným členem rodiny „basenžík“.Je nám neustále v patách, provádí nám neplechy a lumpárny. Náš život je tak mnohem pestřejší a my získáváme na síle každým dnem, kdy čekáme, co si asi na nás dneska to čtyřnohé stvořeníčko zase vymyslí. Bez něj by však bylo prázdno.

Basenji! Proč zrovna toto plemeno? Když se nad touto otázkou zamyslím, tak asi pro tu jeho přirozenou povahu, jeho nespoutanost, pro tu radost v jeho očích, pro to napětí ……..

A proč ten divný název chovatelské stanice? Eh – Tú [čti: Ej-Tú]. Je ze španělštiny a znamená doslovně HEJ – TY !!!. Můj bratranec žije dlouhodobě na jihu Španělska. Ještě donedávna jeho kroky doprovázel psík, kterého on takto pojmenoval. Byl to velice chytrý a inteligentní pes, který rozuměl téměř všemu a byl mu věrným přítelem. Bylo však komické, když [Ej-Tú] nenásledoval jeho kroky, ale omamná vůně ho pozvala na návštěvu mimo dohled jeho pána. To se pak ozvalo ohlušující [Ej-Tú] a všichni kolemjdoucí se otáčeli v domnění, že tato pozornost patří právě jim. A tak je tento název pro věčnou památku tohoto úžasného čtyřnohého kamaráda.

{Ej-Tú v kašně – Málaga}